Dźwiękoterapia

Dźwiękoterapia jest to stymulacja wibroakustyczna, oddziałująca na nasz umysł i ciało poprzez instrumenty potocznie nazywane misami tybetańskimi.
Dźwiękoterapia, nazywana również jest masażem dźwiękiem, kąpielą w dźwiękach to wyjątkowa metoda harmonizowania, uzdrawiania i regenerowania całego ciała. Działa zarówno na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym.

 

MISY TYBETAŃSKIE

Są to misy dźwiękowe, mające działanie terapeutyczne.
Misy, których używam są misami zakupionymi od osób, które zajmują się badaniem takich mis, np.; pod kontem ilości metali potrzebnych do wytworzenia odpowiednich wibracji w misach, Moje misy są ręcznie robione, niektóre są antyczne.

Misy dźwiękowe są idiofonami wykutymi z brązu. Najstarsze z nich wywodzą się z rejonu Azji Środkowej, a w szczególności z rejonu Himalajów (obecnie Nepal, Tybet) i datowane są na X-XII w. Takie misy nazywane są antycznymi. Misy z początku służyły jako praktyczne naczynia do przechowywania żywności, a kształt i stop wysokojakościowego brązu (cynk, cyna, miedź, żelazo) powodował, że naczynia te wydawały długi, łagodny dźwięk. Aby poprawić ich właściwości wybrzmiewające, dodawano do stopu brązu metale szlachetne, takie jak: srebro, złoto, nikiel. Przypuszcza się, że dźwięk mis wraz z innymi instrumentami takimi, jak thinksze, czy małe dzwonki, pełnił specyficzną funkcję podczas odprawiania starożytnych rytuałów. Obecnie misy produkowane są w Nepalu, Bhutanie, północnych stanach Indii, Chinach, Korei i Japonii. Znane są jako instrumenty wspierające medytację i mające działanie terapeutyczne, służące do masażu dźwiękowego.
W Niemczech i w Polsce znany jest Peter Hess, inżynier, fizyk i radiesteta, który wraz z pomocą niemieckiego etnomuzykologa Gerta-Mathiasa Wegnera, opracował swoją autorską metodę masażu misami znaną pod nazwą „Metoda Petera Hessa”. Ważne są w niej ustawienia mis na ciele masowanej osoby i odpowiednie sekwencje uderzeń, aby fala dźwięku mogła być rozprowadzona, podążając za ruchem pałeczki wzbudzającej dźwięk, który skutecznie i dobroczynnie wpływa na człowieka.

 

WPŁYW DŹWIĘKÓW NA CIAŁO

Fala dźwiękowa, docierając do ciała wpływa bezpośrednio na komórki i organy wewnętrz¬ne, zmieniając strukturę płynów ustrojowych. W trakcie masażu każda komórka ciała zostaje delikatnie przemasowana wibracją. Dźwięki rozchodzą się koncentrycznie po ciele, wzbudzają w człowieku pierwotne zaufanie. Wprowadzając nas w stan głębokiego odprężenia i relaksu.

Skutecznie też:
• Usuwa blokady fizyczne, emocjonalne i mentalne
• Przyspiesza na poziomie komórkowym regenerację tkanek
• Pomaga w usuwaniu toksyn
• Uruchamia funkcje obronne organizmu
• Wzmacnia układ odpornościowy
• Wzmacnia i regeneruje układ nerwowy
• Zmniejsza natężenie bólu
• Przyspiesza procesy przemiany materii
• Harmonizuje ciała subtelne
• Zwiększa kreatywność i intuicję.

To niezapomniana podróż dźwiękowa, której efektem jest poczucie bycia bardziej „w sobie – we własnym wnętrzu”. Daje nam równowagę wewnętrzną. Pomaga w codziennym życiu, zapewniając dobry nastrój i samopoczucie psychiczne – daje ukojenie ciału, umysłowi i duszy. Wspomaga tradycyjne metody leczenia.

 

WPŁYW DŹWIĘKÓW NA PRACĘ MÓZGU

Rytmy czynnościowe mózgu (czyli fale mózgowe) mają swoje nazwy:
Beta – 14-22 Hz – stan pobudzenia i czujności, aktywności intelektualnej i fizycznej aktywności, zmysłowych przeżyć. Na poziomie fal beta funkcjonujemy przez większość dnia.
Alfa – 7-14 Hz stan relaksu, z pogranicza snu (zaraz po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem), sprzyja uczeniu się, medytacji i głębokiej relaksacji.
Theta – 4-7 Hz stan we śnie i głębokiej medytacji. Na poziomie fal theta odbywają się procesy samo uzdrawiania, kontrolowanie bólu i krwawienia.
Delta – 0,5 – 4 Hz stan mózgu w bardzo głębokim śnie lub medytacji.
Dźwiękoterapia umożliwia szybkie przejście ze stanu beta do alfa i następnie do theta. W czasie masażu dźwiękiem, organizm doświadcza relaksu i uzdrowienia, które normalnie mógłby osiągnąć jedynie w stanie głębokiego snu.

 

KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z DŹWIĘKOTERAPII

Masaż dźwiękiem ma niezwykle szerokie zastosowanie – z powodzeniem wykorzystywany jest w:
• Kosmetyce, odnowie biologicznej
• W pracy z dziećmi w szkołach i przedszkolach
• Z osobami starszymi
• Z osobami niepełnosprawnymi
• W sanatoriach
• Z sesji dźwiękowej mogą korzystać zarówno dzieci, młodzież, dorośli.

 

PRZECIWWSKAZANIA

Metoda ta jest bezpieczna, nieinwazyjna, nie powoduje skutków ubocznych.
Nie zaleca się jej jednak:
• Kobietom w pierwszych i ostatnich tygodniach ciąży
• Osobom chorym z rozrusznikiem serca
• Osobom noszącym aparat słuchowy
• Osobom przyjmującym środki psychotropowe.

 

JAK PRZEBIEGA MASAŻ

Do masażu dźwiękiem używam głównie mis tybetańskich.
Masaż dźwiękiem wykonywany jest w najczęściej w pozycji leżącej. Można go również doświadczyć siedząc na krześle.

Do tego masażu klient/tka pozostają w ubraniu( najlepiej luźnym i wygodnym)
Misy użyte do zabiegu stawiane są na poszczególne części ciała pacjenta, dzięki czemu oprócz dźwięku odczuwane są delikatne drgania, przenoszone wprost z mis. lub misy trzymane obok ciała, w miejscach wymagających pomocy, następnie uderzamy pałeczkami kolejno w misy – powstają wibracje, które docierają do każdej komórki w ciele. Osoba ma wrażenie jakby dźwięk przenikał bezpośrednio do ciała i rozprzestrzeniał się w wielu miejscach jednocześnie. Dźwięk odczuwany jest kinestetycznie, poprzez pobudzanie zakończeń nerwowych. Fale i wibracje regulują częstotliwość wibracji komórek w ten sposób regenerując ciało i umysł.
Po tak głębokim masażu/ kąpieli w dźwiękach zaleca się pozostać jeszcze kilka minut w pozycji leżącej. Po zabiegu zalecamy wypijanie większej ilości wody.

Zalecane jest zastosowanie serii 5/6 masaży w odstępach kilku dni do 1 tygodnia.
Cena: 100,00zł/50 min.