Co to są asany, mudry, bandy

W Jodze Kundalini używamy wielu asan, band i mudr

ASANA jest pozycją w Krji, to ćwiczenie lub medytacja, które powoduje przepływ energii w ciele. Dane ćwiczenia pracują nad określonymi mięśniami, powoduje to nacisk na dane punkty, które pobudzają gruczoły i organy wewnętrzne do ich lepszego funkcjonowania. Następuje specjalne ciałem
a umysłem. Zaczynają się uwalniać różne blokady czy emocje. Mogą też być narzędziami do samo – diagnozy, ponieważ praktykując możemy odczuwać ból lub dyskomfort.

MUDRĄ nazywamy odpowiednie ułożenie dłoni, które są mapami świadomości. Każda cześć dłoni połączona jest z daną częścią ciała lub mózgu, która odpowiada np. za nasze emocje i zachowania. Przywracają równowagę energetyczną organizmu, odblokowują kanały. Kciuk w mudrze odnosi się do osobowości danej jednostki. Gdy dotykamy kciukiem – jego opuszkiem poszczególnych opuszków kolejnych palców otrzymujemy określony rezultat.

Gyan Mudra (Pieczęć Wiedzy) aby ją wykonać, układamy dłonie w sposób; Opuszek kciuka łączymy z opuszkiem palca wskazującego. Pozostałe palce są proste. Mudra ta daje nam wyciszenie. Pobudza mądrość, wiedzę.

Surya lub Ravi Mudra (Pieczęć Słońca, Pieczęć Życia)
Układamy ją poprzez połączenie opuszka palca serdecznego z opuszkiem kciuka. Mudra ta wzmacnia układ nerwowy, zwiększa intuicję.

Shuni Mudra (Pieczęć Cierpliwości)
Układając tą mudrę łączymy opuszek środkowego palca z opuszkiem kciuka. Mudra ta daje nam zaangażowanie oraz cierpliwość.

BANDY to podstawowe zamknięcia różnych obszarów ciała, które kierują pranę i apanę. Stosując je otrzymujemy równowagę całego ciała i duszy i pobudzamy przepływ energii. Mamy trzy różne bandy; Stosując naraz wszystkie zamknięcia, nazywamy to Wielkim Zamknięciem (Mahabandh).

Zamknięcie Szyi (Jalandhar Bandh)
Siedząc np. w pozycji łatwej z rękoma na kolanach w Gya Mudra, z wyprostowanym kręgosłupem, unosimy klatkę piersiową i mostek do przodu, wyciągamy tył szyi przez przyciągniecie podbródka do tyłu szyi, głowa pozostaje w centrum. Robimy wdech i zaciskamy obszar szyi i gardła. Zamknięcie szyi kieruje przepływ energii pranicznej do centralnego kanału poza szyję oraz centralnego kanału płynącego do serca. Zmniejsza ciśnienie krwi, które może wzrastać podczas wykonywania ćwiczeń. Łatwiej można skupić się na wewnętrznych odczuciach i spostrzeżeniach. Zamknięcie to równoważy gruczoły tarczycy.

Zamknięcie przepony (Uddiyana Bandh)
Można usiać w pozycji skały układając ręce na kolanach wykonujemy głęboki wdech i wydech
i wciągamy podbrzusze zwłaszcza tuż nad pępkiem do góry i do tyłu kręgosłupa. Utrzymujemy około 10 do 30 sekund. Uwalniamy zamknięcie rozluźniając podbrzusze i stopniowo wdychając powietrze. Zamknięcie to bezpośrednio masuje jelita i mięsień sercowy. Pobudza oczyszczanie ciała, spowalnia procesy starzenia. Pomaga pobudzić i utrzymać energie ośrodka słonecznego w splocie słonecznym. Wzmacnia się też żywioł ognia i otwiera się Czakra serca.

Zamknięcie Podstawy (Mulbandh)
Pobudza i równoważy energie między odbytem, organami seksualnymi, a Punktem Pępka. Nadmiar energii seksualnej zamienia się na kreatywność. Najczęściej stosowane jest na koniec ćwiczenia.
Siedząc w pozycji np.; łatwej, z wyprostowanym kręgosłupem, ręce ułóż na kolanach w Gya Mudra, weź głęboki wdech, wydech – wstrzymując, zaciśnij mięśnie odbytu, następnie zaciśnij obszar wokół narządów płciowych, następnie ściągamy dolne mięśnie podbrzusza i Punkt Pępka w stronę kręgosłupa. Utrzymujemy pozycję prze 5 sekund i rozluźniamy z wydechem. W tym zamknięciu następuje zmieszanie prany i apany w środku pępka. Przekieruje to apanę z jej normalnego kursu do pierwszej Czakry. Tu łączy się ona z ze spływającą energią prąniczną, wtedy wytwarzane zostaje ciepło, które otwiera wejście do centralnego kanału przepływu energii wzdłuż kręgosłupa.