Coś o misach i gongach

MISY TYBETAŃSKIE

Są to misy dźwiękowe, mające działanie terapeutyczne.
Misy, których używam są misami zakupionymi od osób, które zajmują się badaniem takich mis, np.; pod kontem ilości metali potrzebnych do wytworzenia odpowiednich wibracji w misach, Moje misy są ręcznie robione, niektóre są antyczne.
Misy dźwiękowe są idiofonami wykutymi z brązu. Najstarsze z nich wywodzą się z rejonu Azji Środkowej, a w szczególności z rejonu Himalajów (obecnie Nepal, Tybet) i datowane są na X-XII w. Takie misy nazywane są antycznymi. Misy z początku służyły jako praktyczne naczynia do przechowywania żywności, a kształt i stop wysokojakościowego brązu (cynk, cyna, miedź, żelazo) powodował, że naczynia te wydawały długi, łagodny dźwięk. Aby poprawić ich właściwości wybrzmiewające, dodawano do stopu brązu metale szlachetne, takie jak: srebro, złoto, nikiel. Przypuszcza się, że dźwięk mis wraz z innymi instrumentami takimi, jak thinksze, czy małe dzwonki, pełnił specyficzną funkcję podczas odprawiania starożytnych rytuałów. Obecnie misy produkowane są w Nepalu, Bhutanie, północnych stanach Indii, Chinach, Korei i Japonii. Znane są jako instrumenty wspierające medytację i mające działanie terapeutyczne, służące do masażu dźwiękowego.

W Niemczech i w Polsce znany jest Peter Hess, inżynier, fizyk i radiesteta, który wraz z pomocą niemieckiego etnomuzykologa Gerta-Mathiasa Wegnera, opracował swoją autorską metodę masażu misami znaną pod nazwą „Metoda Petera Hessa”. Ważne są w niej ustawienia mis na ciele masowanej osoby i odpowiednie sekwencje uderzeń, aby fala dźwięku mogła być rozprowadzona, podążając za ruchem pałeczki wzbudzającej dźwięk, który skutecznie i dobroczynnie wpływa na człowieka.

 

GONGI

Gong jest jednym z najstarszych instrumentów towarzyszących człowiekowi. Znany w Nepalu, Tybecie, a także Indiach już od wielu tysięcy lat. Jego dźwiękiem ostrzegano, oddawano cześć, odmierzano czas, ale również leczono i uzdrawiano ludzi. To najpotężniejszy instrument jaki wynalazł człowiek. Wytwarza najsilniej rezonującą, absolutną pełnię dźwięku OM – najbardziej podstawowy i zasadniczy dźwięków Kosmosu.

Obecnie gongi wykonuje się głównie z brązu, chociaż znane były też gongi kamienne, porcelanowe a nawet szklane. Współcześnie w celu podniesienia jakości dźwięku do niektórych gongów dodaje się stopu niklu.

 

DZIAŁANIE GOGNGU

Dźwięki gongu mają potężne działanie, wibracja ich dociera do najgłębszych sfer subtelnych człowieka. Wywołują one stan głębokiej medytacji. Pojawia się uczucie spokoju, ukojenia, w którym człowiek doświadcza ciszy. . Gongi mają bardzo silne właściwości oczyszczające, przede wszystkim z napięć , blokad ukrytych w podświadomości, docierając do źródła naszych problemów. będące źródłem cierpienia. Dźwięk porusza i rozbija nagromadzone od lat blokady energetyczne. Gong wprowadza w holistyczny rezonans całą nasza istotę.

 

DOŚWIADCZENIA PODCZAS DZIAŁANIA GONGU

Doświadczenia osób w trakcie seansu są bardzo różne. Często możemy doświadczyć uczucia lewitacji. Możemy zacząć podróżować w bezkresnej przestrzeni, łączymy się z duszą. Dźwięk gongu otacza nas i przenika. Na poziomie ciała możemy odczuwać mrowienia, ciepło, przepływ energii, zimno. Niektórzy, w miejscu, w którym istnieją blokady (np.: stawy, organy wewnętrzne), odczuwają silny ból, który trwać może jeszcze po zakończeniu seansu, jednak jest to zjawisko dobre , świadczące o samo uzdrawianiu. Wiele osób w trakcie seansu momentalnie zasypia, lub przechodzi w stan półsnu. Zdarzają się osoby, które podczas sesji z gongami odczuwają napięcia nerwowe. Dźwięki u wydobywające się podczas gry na gongu pomagają odbyć podróż do swojego wnętrza, wspomnień, marzeń i pragnień. Cała uwaga skierowana jest na bycie „ Tu i Teraz”. Pozbywamy się wszelkich uprzedzeń, lęków i oczekiwań wobec siebie. Dźwięki gongu mają dobroczynnie działanie, ukierunkowują nas na doświadczanie duchowości, wpływają na nasze pozytywne emocje, podnoszą naszą energię na wiele dni.