Mantra

Mantra składa się z dwóch słów, „Man” znaczy „umysł”, a „Tra” – „ciepło życia”,
„Ra” znaczy „słońce”. Główną mocą mantr jest dźwięk i wibracja. Działają one przez proces harmonii, na podstawie nauki Naad, która jest podstawowym i uniwersalnym dźwiękiem pochodzącym ze strumienia dźwięków wydobywanych przez ruch języka w ustach dotykając górnego twardego i miękkiego podniebienia, gdzie na twardym podniebieniu umieszczone,są-84/meridiany i 32 pary punktów położonych wzdłuż wewnętrznej strony zębów, tuż za nimi. Punkty te pobudzane są przez ruch języka w formie impulsów, które powstają z powtarzania dźwięków-Shabd i przekazywane są do mózgu w obszar podwzgórza, a następnie wysyłane zostają do całego ciała. Reguluje to funkcjonowanie różnych układów m.in.: wewnątrzwydzielniczego. Shabd Guru pochodzi z idealnego użycia dźwięków i rytmu. Jest to technologia kwantowa, oddziaływująca na najmniejsze cząsteczki dźwięku i energii. Atomy dźwięku budują molekuły języka, myśli i umysłu. Tylko myśląc regenerujemy nieskończone ilości drgań, które dają emocje i gdy towarzyszą im uczucia, tworzymy wibrująca energię.

Shabd oznacza dźwięk, a „Guru” – nauczyciel, zatem Shabd Guru oznacza nauczyciela, który w nas przekształca. Jest to dźwięk, który odcina nasze ego zasłaniające prawdę.
Jego funkcją jest to by ludzie mogli służyć wszystkiemu i wszystkim. Zatem mantra jest kombinacją słów, które podczas śpiewania wytwarzają daną wibrację, wpływając na wszystkie komórki naszego ciała tworząc nowy wzorzec, który kształtuje nas na poziomie fizycznym,mentalnym i emocjonalnym.
W Jodze Kundalini jest kilkadziesiąt rodzajów mantr. W śród nich są „Bij mantry” i „Ashtang mantry”.

 

Bij mantry to m.in.:

1) „Sat Nam” – „Prawda jest Moją Tożsamością. Jestem Prawdą”. Ta mantrą kończymy Kriję
w Jodze Kundalini. Jest zwana mantrą nasienia, ponieważ w nasieniu znajduje się cała wiedza
z wyrośniętego drzewa. Przebudza dusze i daje nam własne przeznaczenie.

2) „SA, TA, NA, MA” – Mantra ta opisuje cały cykl życia, tego co było, jest i będzie. Aktywuje wyższe czakry, zwiększa intuicję, równoważy półkule mózgowe, zmienia wzorce nawykowe. Panj Shabit oznacza piec dźwięków wszechświata S, T, N, M, A, reprezentująca sylaby bij mantry „Sat Nam”. Wymawiamy je długim „aa”- SAA, TAA, NAA, MAA i śpiewa się ją w prostej melodii.

 

Asthang mantry to m.in.:

1) ”Gobinde, Mukande, Udare, Apare, Hariang, Kariang, Nirname, Akame”. Jest mantrą ochronną, składającą się z 8 części.
Mantra ta znaczy; Podtrzymujący, Wyzwalający, Oświecający, Nieskończony, Tworzący, Bezimienny, Bez pragnień. Mantra ta usuwa karmiczne blokady z przeszłości.

2) „Ra, Ma, Da, Sa, Sa Say, So, Hang”. Znaczenie poszczególnych sylab tej mantry to: Ra – Słońce, Ma – Księżyc, Da – Ziemia, Sa – Bezosobowa Nieskończoność, Sa Say – Całość Nieskończoność, So – Osobiste odczucie połączenia i utożsamiania się, Hung – Prawdziwa Nieskończoność. Jest potężna i uniwersalna. Działa na wielu poziomach: fizycznym,psychicznym,duchowym i emocjonalnym. Rozwija wzór zdrowia we wszystkich aspektach życia. Równoważy obie półkule mózgu, co aktywuje umysł neutralny. Regularna praktyka, daje niesamowite efekty przenikania do podświadomości i nieświadomości co daje nam świadomość. Zawiera osiem dźwięków, które działają na każdego człowieka.